Manchester United stadion

Tak właśnie wygląda najwspanialszy stadion na świecie. Prawdziwi kibice Manchesteru United wiedzą, że na słynnym Old Trafford po raz pierwszy rozegrano mecz piłki nożnej w sezonie 1909/10. 

Działka, na której zbudowano stadion, została zakupiona przez Manchester Brewery Company (czyli manchesterowskie browary), którym prezesował John Henry Davies, a następnie podarowana klubowi. Legenda głosi, że Davies znalazł psa należącego do kapitana (wówczas jeszcze) Newton Heath Harry’ego Stafford’a i w ten sposób dowiedział się o tragicznej sytuacji klubu. 

Davies zapłacił również za pracę przy budowie, którą rozpoczęto w 1908 roku pod nadzorem renomowanego architekta Archibalda Leitcha. Do 1910 roku klub przeniósł całe wyposażenie wnętrz i zaplecze techniczne ze starej siedziby klubu przy Bank Street. 

Pierwszy mecz na Old Trafford United rozegrał 19 lutego 1910 roku. Nowi gospodarze obiektu przegrali wtedy 4:3 z ich pierwszym gościem, Liverpoolem, ale stadion został wypełniony do ostatniego miejsca 80 tysięczną widownią! 2 dni wcześniej stary, drewniany stadion przy Bank Street zawalił się z powodu strasznej wichury – dowód na to, że zarząd klubu dokonał słusznego wyboru i United potrzebował nowego domu. 

I rzeczywiście, Manchester United został ukoronowany Mistrzostwem Ligi po raz drugi w historii, pod koniec pierwszego pełnego sezonu na Old Trafford 1910/11. Osiągnęli to trofeum w ostatniej kolejce ligi wygrywając u siebie z Sunderlandem 5:1 z dwoma bramkami Harolda Halse’a. 

TUNEL 

Stary tunel, zwany przez Anglików The Old Players’ Tunnel (ang. Tunelem Starych Piłkarzy), znajduje się w Trybunie Południowej, został zbudowany w 1910 roku i jest oryginalnym tunelem służącym piłkarzom wówczas i aż do 1993 roku. Jest on też jedyną częścią stadionu wybudowanego w 1910 roku, która przetrwała do dziś, dlatego pomimo zamknięcia go w 1993 roku nie został zburzony, lecz pozostawiony na pamiątkę. Jest on bardzo słynny właśnie dlatego, że jest jedyną budowlą pamiętającą wszystkie mecze na tym stadionie oraz dlatego, że w ciągu tych 83 lat przewinęło się przez niego bardzo wiele wielkich i sławnych nazwisk. 

Tunel jest bardzo stromy, więc piłkarze zazwyczaj wybiegali z niego. Podobno stąd wziął się zwyczaj wybiegania na boisko. Możecie go sobie obejrzeć „na żywo” jeżeli tylko będziecie oglądać jakiś mecz Manchesteru United na Old Trafford, gdyż tak się akurat składa, że ławka gospodarzy znajduje się dokładnie nad tym tunelem. Tak więc, gdy tylko będą pokazywać „naszą” ławkę rezerwowych to kątem oka powinniście dostrzec tunel.

NOWY TUNEL 

Nowy tunel został zbudowany w 1993 roku, podczas wielkiej przebudowy stadionu. Znajduje się on w narożniku pomiędzy Trybuną Południową a Zachodnią. Gdy piłkarze wybiegają na boisko albo z niego schodzą rękaw, tworzący zakończenie tunelu, się wydłuża tworząc ochronę przed kibicami.

TRYBUNA WSCHODNIA 

Trybuna Wschodnia znajduje się za jedną z bramek (podczas transmisji telewizyjnych po prawej stronie). Do 1994 roku znajdowały się tu miejsca stojące, które, nie wiadomo czemu, przypadły do gustu Anglikom przyzwyczajonym raczej do wygód. Dlatego właśnie wielu kibiców żałowało, że w 1994 roku trzeba było ją zamienić na trybunę siedzącą, ale takie były wymogi bezpieczeństwa, zaakceptowane przez Federację Angielską. Do dziś jednak da się słyszeć w głosie wielu kibiców sentyment do tej trybuny (w końcu można było się wyszaleć 😉 

W prawym górnym rogu Trybuny Wschodniej (patrząc od boiska) znajduje się elektroniczna tablica wyników, na której ukazują się aktualne wyniki meczu (nie tylko tego na Old Trafford), animacje komputerowe (np. po strzeleniu gola), wyniki zakładów bukmacherskich i rozwiązania konkursów organizowanych przed i w przerwie meczu. Została ona zamontowana już w 1973 roku i była jedną z pionierskich na Wyspach Brytyjskich. Od tej właśnie tablicy wzięła się potoczna nazwa trybuny: Scoreboard End. 

Jednak Trybuna Wschodnia to nie tylko krzesełka. Znajduje się tutaj kilka ważnych pomieszczeń. Chodzi o Muzeum, które zajmuje 3 piętra, Megastore, czyli oficjalny sklep z pamiątkami i innymi rzeczami, na których można umieścić wizerunek klubu lub twarz piłkarza (np. (!) papier toaletowy – poważnie!) oraz Red Cafe. Każde z tych miejsc jest integralną częścią wielkiej firmy, której na imię Manchester United.

TRYBUNA POŁUDNIOWA 

Trybuny Południowej nie widać w prawie żadnym przekazie telewizyjnym. Jest to spowodowane faktem, że niemal wszystkie kamery znajdują się u podnóża tej trybuny albo gdzieś w sektorach tej trybuny albo na krawędzi dachu tejże trybuny. Wyjątek stanowią nieliczne kamery ustawione na przeciwległej Trybunie Północnej, wtedy podczas transmisji pojawia się mały napis „Reverse Angle” (ang. przeciwległy punkt widzenia) i kto w porę dostrzeże ten napis ma okazję obejrzeć sobie Trybunę Południową. Znawcy twierdzą, że z tej trybuny jest najlepszy widok na boisko, gdyż najniższe rzędy krzesełek umieszczone są prawie na równi z boiskiem. 

Charakteryzuje się ona tym, że jest przystosowana do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Znajduję się tam 19 krzesełek dla osób niewidomych lub niedowidzących. Są one wyposażone w specjalny sprzęt stereofoniczny (takie hełmy jak do wirtualnej rzeczywistości – tylko bez okularów, rzecz jasna, który umożliwia słuchanie dokładnego komentarza wydarzeń na boisku). Również osoby niepełnosprawne ruchowo kierowane są zazwyczaj na tę trybunę. Wszystko dlatego, że jest tutaj specjalne patio dla osób na wózkach inwalidzkich, na które może dojechać systemem wind i podjazdów. Wybudowano też specjalne toalety dla osób niepełnosprawnych. Wszystko, by każdy kibic bez ograniczeń mógł obejrzeć swoją ukochaną drużynę.

TRYBUNA ZACHODNIA 

Trybuna Zachodnia zwana jest potocznie Stratford End. Jest to nowa część stadionu wybudowana w 1993 roku za £10,3 mln podczas wielkiego remontu. Przez wielu kibiców darzona jest szczególną sympatią. W jej lewej części (od boiska) znajduje się tzw. sektor rodzinny, który sąsiaduje bezpośrednio z tunelem dla piłkarzy, tak więc już dzieci mogą zobaczyć swoich idoli „na żywo” z bardzo bliska. Mieści on 4500 ludzi. W sektorze tym mogą siedzieć wyłącznie rodzice z dziećmi. Zakazane jest palenie papierosów i czego tam jeszcze… Aby maluchom się nie nudziło, przewidziano atrakcje w postaci różnych konkursów i zabaw z nagrodami, clownów i maskotek rozbawiających dzieci oraz stoisk z lodami, słodyczami i napojami. Panuje tutaj ciepła, sielankowa atmosfera rodzinnego festynu dla dzieci.

Nad trybuną znajduje się studio telewizyjne. To z niego lecą transmisje meczów do telewizji na całym świecie. Przygotowano profesjonalne stanowiska komentatorskie wyposażone w specjalne monitory i komputery, umożliwiające szybkie i dokładne oglądanie powtórek oraz podawanie najróżniejszych statystyk. Natomiast gdy mecze nie są transmitowane „na żywo”, pomieszczenie wynajmowane jest kibicom. Można wtedy poczuć się jak prawdziwy komentator, a widok i wrażania są niezapomnianym przeżyciem.

TRYBUNA PÓŁNOCNA 

Trybuna Północna swój obecny wygląd zawdzięcza rozbudowie, która w gruncie rzeczy przemieniła większość stadionu, ale tylko ta część uznana została za „największą, najdroższą i najambitniejszą inwestycję w historii klubu” przez prezesa Martina Edwardsa w przemówieniu podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową budowę 17 marca 1995 roku. Na to przedsięwzięcie warte £19 mln zużyto 4000 ton stali i 4500 ton betonu. Podczas oficjalnego otwarcia w 1996 roku zaprezentowano publiczności nową trzykondygnacyjną Trybunę Północną mogącą pomieścić 25110 kibiców, dzięki czemu liczba kibiców mogących wejść na stadion wynosi 68217, co sprawia, że Old Trafford jest najbardziej pojemnym stadionem na Wyspach Brytyjskich. 

Jest to najważniejsza trybuna na całym stadionie, dlatego wszystkie kamery znajdują się na przeciwległej Trybunie Południowej, aby móc sfilmować tę trybunę, a raczej ludzi na niej siedzących. Bo właśnie tutaj znajdują się sektory dla VIP-ów. Są to specjalne miejsca dla ściśle określonych „osobistości”. Każda ma swoje miejsce oznaczone złotą tabliczką z wygrawerowanym imieniem. Zamiast zwykłych krzesełek taki VIP siedzi na obitym skórą miękkim fotelu. Ma przed sobą specjalny monitor, na którym za pomocą pilota może sprawdzić wyniki innych meczów, tabele z wynikami z innych kolejek, dane dotyczące przeciwnika oraz statystyki i przebieg wszystkich poprzednich meczów z nim lub też zamówić coś do jedzenia. Do dyspozycji jest również specjalny sprzęt nagłaśniający, który w połączeniu ze specjalnymi szybami, umożliwia odcięcie się od innych kibiców i dostosowanie głośności oraz wybór miejsca boiska, z którego chce się słyszeć dźwięk. 

Dodatkowo mieszczą się tutaj 31 apartamenty, które są wynajmowane prywatnym (i raczej bogatym) osobom prywatnym. Każdy taki apartament składa się z dużego pokoju, który jest bardzo bogato wyposażony. Jedna ze ścian zaopatrzona w bardzo duże okno wychodzi na stadion i umożliwia obserwację wydarzeń na boisku. 

Za Trybuną Północną mieści się całe zaplecze stadionu. Do najważniejszych pomieszczeń można zaliczyć klubowe muzeum oraz Red Cafe (kawiarenkę dla Czerwonych Diabłów). Ponadto znajdują się tu biura i gabinety władz klubu, które można „zwiedzić”, jeśli wcześniej się umówimy na wizytę lub zdobędziemy przepustkę. „Tyły” Trybuny Północnej to jednocześnie fasada frontowa całego stadionu, znany na całym świecie dach o kratowej konstrukcji i diabelsko czerwonymi napisami „Manchester United Football Club”, „Old Trafford” i „Theatre of Dreams”. Pod tymi napisami znajduje się większość kas biletowych i wejść na stadion, sklepów z pamiątkami, restauracji i innych małych sklepików.

POMIESZCZENIA KONTROLNE 

Pomieszczenie kontrolne znajduje się w południowo-wschodnim narożniku stadionu. Pracują tutaj ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo na stadionie. Mają oni do dyspozycji 36 ekranów, na których wyświetlany jest obraz z kilkudziesięciu kamer znajdujących się na stadionie i wokół niego. Kamery te mogą obracać się oraz dokonywać zbliżeń, aby kontroler mógł „wyławiać” z tłumu pojedyncze osoby. Cały stadion otoczony jest elektronicznymi bramkami. Ich sygnał dociera do pomieszczenia kontrolnego, dzięki czemu wiadomo ile ludzi znajduje się na stadionie oraz w poszczególnych sektorach. 

Dodatkowo klub wynajmuje porządkowych i ochroniarzy, jednak na stadionie muszą być obecni również policjanci, gdyż według prawa brytyjskiego tylko oni mają prawo zatrzymać lub aresztować chuligana. Wszystkie te urządzenia i służby przechodzą test w dniu meczu, zanim ludzie wejdą na stadion. Poza tym obecnych jest tutaj zawsze 12 lekarzy i tyleż samo pielęgniarek rozmieszczonych we wszystkich sektorach. Znajdują się tutaj również 3 gabinety lekarskie. Tak więc widać, że Old Trafford to jeden z najbezpieczniejszych stadionów na Wyspach Brytyjskich. 

SZATNIE 

Szatnie znajdują się w południowo-zachodnim rogu stadionu, pod trybunami. Szatnia gości jest wyposażona bardziej podstawowo niż piłkarzy Manchesteru United. „Nasza” szatnia może pomieścić 22 piłkarzy. Wyposażona jest w 2 łazienki, 6 prysznicy, jaccuzi, baseny, saunę i toalety. W szatni odbywa się też ostatnie poinstruowanie piłkarzy i omówienie taktyki, czemu służy sprzęt audio-video oraz tablica. Stroje dobiera specjalny manager, który musi znać upodobania piłkarzy (np. do długości rękawka) oraz być przygotowany do szybkiej zmiany pogody w czasie meczu. Musi również zadbać o zabranie strojów na mecze wyjazdowe. Manager ten ponadto zabiera stroje piłkarzy po meczu do klubowej pralni. 

SALA KONFERENCYJNA 

Sala konferencyjna, jak sama nazwa wskazuje, służy do przeprowadzania konferencji prasowych. Jest tu miejsca dla 54 dziennikarzy, ale czasami zdarza się, że wchodzi ich trochę więcej. Na przeciwko nich ustawione jest 5 foteli, w których po meczu zasiadają zazwyczaj managerzy obu drużyn oraz niekiedy towarzyszący im piłkarze. Sala ta wykorzystywana jest również do innych celów, jak np. podawania oficjalnych informacji i oświadczeń klubowych dotyczących m. in. transferów i kontraktów z piłkarzami. To również tutaj (oraz na płycie stadionu) dokonywane są prezentacje nowych piłkarzy. 

STANOWISKA KOMENTATORSKIE 

Stanowiska komentatorskie umieszczone są pod dachem Trybuny Południowej. Każdy komentator wyposażony jest w ekran, na którym może obejrzeć powtórkę danej sytuacji lub poprosić o interesujące go statystyki. Telewizja Sky Sports, jako jeden ze sponsorów i posiadacz praw na pokazywanie transmisji z Old Trafford, ma swoje specjalne stanowisko dla swego komentatora. Również telewizja MUTV nie mogłaby się obejść bez swego stanowiska. Oprócz najróżniejszych telewizji mecze komentują też dziennikarze radiowi (w tym z MU Radio) oraz internetowi (ManU FreeNet). 

STUDIO RADIOWE 

Studio radiowe jest miejscem skąd nadaje Manchester United Radio. Relacja na żywo prowadzona jest jedynie gdy Manchester United gra na Old Trafford, ale tylko o zasięgu lokalnym. Wystarczy wrzucić 1413 AM, aby usłyszeć Matta Proctora i boiskową wrzawę w tle. 

POMNIK SIR MATTA BUSBY’EGO 

Pomnik został wystawiony na cześć wielkiego managera Manchesteru United (prawdopodobnie największego w historii klubu) sir Matta Busby’ego, a zwłaszcza za to co zrobił dla futbolu brytyjskiego i światowego oraz tego lokalnego, klubowego, za to, że przezwyciężył tragedię pod Monachium, odbudował Manchester United i powiódł go na sam szczyt. Został on oficjalnie odsłonięty w maju 1996 roku. Ukazuje postać sir Busby’ego ubranego, jak na szlachcica przystało, w brytyjski garnitur lat 60., podpierającego się jedną ręką i trzymającego piłkę w drugiej. Znajduje się na ścianie Trybunie Wschodniej, od strony ulicy imienia… sir Matta Busby’ego (konkretnie jest to Busby Way).

POMNIK SIR ALEKSA FERGUSONA 

Pomnik upamiętniający 25 lat pracy Sir Aleksa Fergusona w Manchesterze United, najbardziej utytułowanego menadżera w historii brytyjskiej piłki. Szkot w sezonie 2010/11 zdobył dla klubu historyczne 19. mistrzostwo Premier League, tym samym „strącił Liverpoolu z ich pieprzonej grzędy” – jak sam mawiał. Wcześniej świętował z klubem wiele sukcesów (m.in The Trible czy 12 mistrzostw kraju) i zaszczytów (m.in odznaczenie angielskim tytułem honorowym – sir).

ZEGAR MONACHIJSKI 

Zegar ten (zwany monachijskim) tylko raz do roku pokazuje właściwą godzinę. Znajduje się na ścianie Trybuny Południowej. Ustawiony jest dokładnie na 8:45, a z napisów na nim możecie się domy?lać, że chodzi o największą tragedię w historii futbolu. 6 lutego 1958 roku piłkarze, działacze i dziennikarze wracali samolotem z rewanżowego spotkania z Czerwoną Gwiazdą Belgrad (wygranego 5:4). Po drodze zatankowali paliwo w Monachium. Rano przy złej pogodzie (deszcz i mgła) wystartowali, ale tuż po starcie maszyna runęła na ziemię. Na miejscu katastrofy zginęło 22 ludzi, w tym 7 piłkarzy United: Roger Byrne, Eddie Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor, Geoff Bent i Liam Whelan. 15 dni później w jednym z monachijskich szpitali zmarł Duncan Edwards (w wyniku odniesionych ran). Ówczesny manager Manchesteru United, sir Matt Busby, odniósł poważne obrażenia, ale jakoś wylizał się wbrew opinii lekarzy.

MUZEUM 

Muzeum, obok Red Cafe i Megastore (oficjalny sklep z pamiątkami), jest integralną częścią Teatru Marzeń. Zostało otworzone w kwietniu 1998 roku i od tej pory odwiedza je ok. 200 tys. osób rocznie! Muzeum mieści się na 3 piętrach i jest wbudowane w Trybunę Wschodnią. Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Znajdują się tutaj wszystkie możliwe pamiątki związane z klubem (puchary, oryginalne koszulki piłkarzy, proporczyki, informacje prasowe, mnóstwo zdjęć, itp.). Upamiętniają one słodycz sukcesu i gorycz porażki, chwile radosne i smutne, które nieodłącznie towarzyszyły klubowi od 1878 roku. Poniżej krótkie prezentacje poszczególnych działów. 

GALERIA TROFEÓW 

W tej sali znajdują się wszystkie trofea Manchesteru United zdobyte na przestrzeni całego wieku, poukładane chronologicznie, począwszy od 1908 roku, kiedy to Manchester United został mistrzem Anglii, a skończywszy na ostatnich sukcesach wraz z Potrójną Koroną. 

Korytarz Legend 

Ta część Muzeum zarezerwowana jest tylko dla najlepszych z najlepszych. Charlton, Law, Best i Cantona to tylko niektóre nazwiska. Możecie znaleźć tu bezcenne pamiątki i wspomnienia po tych piłkarzach. 

Interaktywna Man-U-Net 

W tym miejscu możecie za pomocą ekranów dotykowych znaleźć informacje o każdym piłkarzu w każdym meczu każdego roku gry w Manchesterze United. Możecie też otrzymać statystyki o ulubionym piłkarzu. 

Katastrofa pod Monachium 

Dział całkowicie poświęcony tej tragedii. Posłuchajcie straszliwych informacji, które zaszokowały każdego. Wydania ówczesnych gazet i zdjęcia przypominają tych, którzy zginęli 6 lutego 1958 roku… 

Wystawa Potrójnej Korony 

Wystawa poświęcona oczywiście Potrójnej Koronie zdobytej w sezonie 1998/99. Zejdźcie w dół tunelem, a może poczujecie dreszczyk emocji będąc w takim miejscu, wśród takich trofeów! To niezapomniane przeżycie. 

Galeria Sław 

W tej sali znajduje się tablica, na której wyryte są imiona i nazwiska wszystkich piłkarzy, którzy grali w Manchesterze United od 1886 roku. Jest również miejsce dla następnych piłkarzy. Kto wie, może któregoś dnia pojawi tam się twoje nazwisko…