Manchester United

Nie jest żadną tajemnicą, że Manchester United ma bardzo dobrze rozbudowany system szkolenia młodzieży. Wiele innych czołowych klubów świata chciałoby posiadać taki sprzęt, obiekt czy sztab szkoleniowy przeznaczony dla rozwoju młodych piłkarzy, jaki ma drużyna z Manchesteru. 

W zależności od pory dnia i pogody, piłkarze trenują na halach lub na trawiastych boiskach. Do tych pierwszych należą The Cliff Training Ground, Lower Broughton Road, Salford oraz główna hala – Carrington Training Centre. Boiska trawiaste to Ayrshire Road Training Ground, Carrington Centre, Salford i The Cliff. Wszystkie są zaopatrzone w sztuczne oświetlenie. Treningi na hali odbywają się głównie w okresie jesienno-zimowym (od października do marca). Wymiary każdej z hal wynoszą 80 na 49 metrów. Wyjątkiem jest hala w Carrington, która jest o 11 metrów szersza (80 na 60 metrów). To właśnie na niej odbywa się zdecydowana większość treningów.

Już od najmłodszych lat gracze muszą stosować się obranych przez specjalistów diet i systematycznie brać udział w wyczerpujących treningach. Od początku szkoleniowcy zwracają uwagę najmniejsze detale, okazujące się jednak bardzo ważne w dalszym rozwoju. 

Nie zapomina się także o edukacji „Diabełków”. Trenerzy są w kontakcie z rodzinami i nauczycielami. Za każde niepowodzenie w szkołach piłkarz może być ukarany. 

Tak jak w każdym innym liczącym się klubie, piłkarze mogą korzystać z bufetu i ośrodka odnowy biologicznej. Dostają także darmowe wejściówki na każdy rozgrywany na Old Trafford mecz pierwszej drużyny United. 

Wychowankowie w nie otrzymują żadnych korzyści materialnych. Jednym z celów jest to, by futbol nie był kojarzony z przykrym obowiązkiem, tylko z dobrą zabawą. To właśnie takie podejście ma pomóc młodziutkim piłkarzom odnieść w przyszłości sukces. 

Pierwszym trenerem zespołu U-18 jest Paul McGuinness. Szkoleniowiec znany jest z dobrego podejścia do piłkarzy, z którymi utrzymuje stosunki, jak wujek z ulubionymi siostrzeńcami. Jednakże, kiedy trzeba, potrafi ostro zganić młodych chłopców za nieprofesjonalne zachowanie lub złe podejście. 

Dyrektorem akademii jest Brian McClair, który za cel postawił sobie wypromowanie jak największej liczby świetnych piłkarzy. Jest człowiekiem zapracowanym, ale utrzymuje kontakty z piłkarzami i ich rodzinami. Jest szczęśliwy mogąc robić to, co robi. 

Jak najlepsze zdanie o akademii ma menedżer pierwszej drużyny MU, Sir Alex Ferguson, który bardzo liczy na pomoc wychowanków w zdobywaniu kolejnych trofeów. Według Fergusona, to właśnie ci piłkarze będą w przyszłości stanowić o sile United. 

„Chyba nigdzie młodzież nie odgrywa takiej roli, jak u nas. Wielu z tych młodych chłopców będzie stanowiło o sile naszej drużyny. Nasi juniorzy odnoszą już teraz duże sukcesy, co daje nam podstawy do takiego myślenia” – mówi o członkach akademii boss United. 

Najsłynniejszymi wychowankami, grającymi ostatnimi czasy w United byli Gary i Phil Neville’owie, David Beckham, Paul Scholes, Ryan Giggs czy Nicky Butt. Właśnie tych piłkarze potocznie nazywamy rocznikiem ’92, bo właśnie w 1992 roku ukończyli akademię i wyruszyli na podbój piłkarskiego świata. To właśnie na nich mają się wzorować obecni członkowie akademii