Puchar Anglii to najstarsze rozgrywki piłkarskie na całym świecie. Prestiżem dorównują nawet rozgrywkom Premier League, a na jego zdobywcę spływa splendor nie mniejszy niż na mistrza Anglii. Dlatego też każda drużyna w Anglii z ogromnym zapałem i ochotą do gry bierze udział w tych rozgrywkach, których oficjalna nazwa to The FA Cup.
Pomysłodawcą Pucharu Anglii był Honorowy Sekretarz FA (ang. Football Association – Angielska Federacja Piłkarska) Charles Alcock, który stwierdził, iż „wskazane jest, by ustanowić Puchar… w połączeniu z Federacją, do gry w którym powinny zostać zaproszone wszystkie kluby skupione w Federacji”. Dlatego 20 lipca 1871 roku przedstawił swoją propozycję na spotkaniu w Biurze Sportowca w Londynie. Wizja ta spotkała się z przychylnymi opiniami i ostatecznie 3 miesiące później została zaaprobowana.
I już w sezonie 1871-72 rozpoczęto bój o to trofeum. Uczestniczyło w nim 15 dryżun (podczas gdy w tym sezonie ponad 600!). Pierwszym tryumfatorem została drużyna Wanderers, która pokonała Royal Engineers 1-0 na stadionie Kennington OVal. Zaszczyt pierwszej bramki strzelonej w finale Pucharu Anglii przypadł Mortonowi Bettsowi. Zmagania piłkarzy obserwowało zaledwie 2000 kibiców. Jeśli chodzi o trofeum to pierwotnie było ona znacznie mniejsze niż obecne i zostało wykonane przez Messrs Martin, Hall&Co. i kosztowało… 20 funtów W 1895 roku po zdobyciu go przez Aston Villa puchar został skradziony z wystawy w Birmingham, sprawcy do dzisiaj są nieznani, a pucharu nigdy nie odzyskano. Obecny puchar, używany od 1992 roku, jest już 4. modelem, dokładną kopią 3.
W styczniu 1922 roku Książę Yorku, późniejszy Król Wielkiej Bryatnii Jerzy VI oficjalnie rozpoczął budowę całkiem nowego stadionu – Wembley, który miał się stać najsławniejszym stadionem świata. Budowę ukończono w niecały rok, kosztowała ona 75000 funtów. W 1923 rozegrano tam pierwszy finał FA Cup pomiędzy drużynami Boltonu Wanderers i West Ham United – na widowni zasiadło 200 tysięcy, co znacznie przekroczyło normę . Właśnie na tym stadionie rozgrywano od tego czasu wszystkie finały Pucharu Anglii, za wyjątkiem lat 1939-46, aż do 2000 roku, kiedy postanowiono zburzyć starą świątynię Futbolu i zbudować nową, która ma być gotowa już w 2006 roku.
Puchar Anglii stał się jednym z ikon sportu w Wielkiej Brytanii. Ma już 134 lata, a wciąż co roku interesują się nim miliony kibiców nie tylko na Wyspach, ale i na całym świecie. Bez wątpienia zgodnie ze słowami Sir Bobby’ego Robsona z 1978 roku „Finał Pucharu Anglii jest najwspanialszym meczem na świecie zaraz obok Finału Mistrzostw Świata – co najważniejsze – jest nasz”.