Jesteś pewien, że znasz tę część historii United? Rozwiąż nasz quiz, a dowiesz się wielu nowych... ROZWIĄŻ QUIZ

+ +2 - 99 czystych kont de Gei i inne statystyki

Ciekawostki Red_Devil @27.08.2017, 12:02 | Przeczytano 532 razy

99 czystych kont de Gei i inne statystyki

W wygranym 2:0 meczu z Leicester City, David de Gea zaliczył swoje 99. czyste konto w barwach Manchesteru United.

Hiszpański bramkarz miał w tym wydatny udział, bowiem w końcówce spotkania instynktownie obronił nogą (a jakże) strzał z bliskiej odległości Andy'ego Kinga. Dzięki temu Czerwone Diabły dowiozły wygraną 2:0 z "Lisami" do końca spotkania i nadal są niepokonane w tym sezonie ligowym.

Licząc z poprzednim sezonem, United zachowali czyste konto w 5 kolejnych meczach Premier League, co nie zdarzyło się od marca 2013 roku, gdy podopieczni Sir Aleksa Fergusona nie stracili gola przez 6 kolejnych meczów.

Bramkarze MU nie wpuścili gola w lidze od 492 minut, więc jeżeli nie dadzą się pokonać zawodnikom Stoke City w następnym meczu przez 9 minut, to pobiją osiągnięcie z kwietnia br. Jeżeli zachowają czyste konto przez 26 minut spotkania na bet365 Stadium, to będą lepsi niż w listopadzie 2015 roku podopieczni Louisa van Gaala. Wówczas zostanie im tylko konkurować z osiągnięciem z marca 2013 roku - 678 minut.

Dla de Gei było to 99. czyste konto w barwach MU, więc kolejne takie osiągnięcie będzie jubileuszowe. 26-latek jest 5. na liście bramkarzy wszech czasów United:

6. Alfred Steward 326 96

Co ciekawe, wskutek trudnego początku de Gei w United, częściej czyste konta zaliczali nie tylko bramkarze na powyższej liście (oprócz Stepneya), ale również... Sergio Romero, którego 18 czystych kont w 28 spotkaniach daje 64,3% meczów bez straconej bramki - jest to najlepszy wynik w historii United dla zawodników, którzy zaliczyli ponad 10 występów.

De Gea z 36,3% takich spotkań plasuje się m.in. za takimi bramkarzami jak Roy Carroll (52,8%), Tomasz Kuszczak (45,9%), Raimond van der Gouw (45%), Anders Lindegaard (44,8%), Tim Howard (40,3%) czy Mark Bosnich (39,5%). Chcąc pobić rekord Petera Schmeichela (180 czystych kont) z taką średnią, Hiszpan musiałby rozegrać jeszcze 223 spotkania, czyli co najmniej pięć sezonów.

Zwracając uwagę na vis-à-vis de Gei - Kaspera Schmeichela - to zaliczył on również ciekawe osiągnięcie. Jak podaje OptaStats, broniąc rzut karny wykonywany przez Romelu Lukaku, okazał się lepszy od swego ojca Petera - bramkarz-senior nigdy nie obronił "jedenastki" na Old Trafford.

Tymczasem Lukaku ma wątpliwą przyjemność być pierwszym zawodnikiem w tym sezonie, który nie wykorzystał rzutu karnego. W zeszłej kampanii był jednym z wielu, którzy mogli pochwalić się 100% skutecznością, lecz wówczas miał tylko jedną próbę - w ostatniej kolejce z Arsenalem (1:3).

Przeciwko Leicester City nowego rozdziału historii nie napisał Henrich Mychitarian, który mógł być pierwszym piłkarzem w historii Premier League z dwoma asystami w 3 kolejnych meczach. Mimo to, Ormianin podawał Marcusowi Rashfordowi przy pierwszej bramce MU, dzięki czemu wyrównał osiągnięcie Reula Foxa z Newcastle United w sezonie 1994/95, który zaliczył 5 asyst w pierwszych 3 meczach sezonu. Mychitarian jest oczywiście liderem tej statystyki w tym sezonie, zaliczając tylko jedną asystę w całej zeszłej kampanii Premier League - notabene również przeciwko "Lisom" (3:0).

Źródło: własne, OptaStats

Tagi: Ciekawostki, David de Gea, Henrich Mychitarian, Kasper Schmeichel, Leicester City, Opta, Peter Schmeichel, Premier League, Rankingi, Rekordy, Romelu Lukaku, Rzuty karne, Statystyki