Boże Narodzenie i Nowy Rok to dla Premier League gra na pełnych obrotach. Zobacz czy wiesz... ROZWIĄŻ QUIZ

+ +1 - Katastrofalny sezon United w ataku

Premier League Wazza @13.04.2016, 15:40 | Przeczytano 1090 razy

Katastrofalny sezon United w ataku

Mówi się, że sprzęt i statystyki nie grają. Ale oglądając mecze United w obecnym sezonie, można odnieść wrażenie, że na papierze wygląda to jeszcze gorzej niż w telewizji.

Sezon Premier League zbliża się ku końcowi, United, Man City, West Ham, Liverpool, a nawet Southampton mają realne szanse na występ w eliminacjach do następnej edycji Ligi Mistrzów. Wróżyć z fusów nie mamy jednak zamiaru, ponieważ różne rzeczy działy się w przeszłości w ekstraklasie angielskiej, ale jednego możemy być pewni: bez względu na którym miejscu United nie zakończy rozgrywek, obecny sezon będzie fatalny pod wieloma względami.

Miejsce w tabeli oraz "popisy" w meczach z choćby Southampton (0:1), West Browmich Albion (0:1), Norwich City (1:2), Stoke City (0:2) dawały do myślenia, że lepiej dla kibiców United będzie nie otwierać po sezonie książki z napisem "Statystyki PL 15/16". Paradoksalnie ten zespół wciąż ma szansę na TOP4 i choć trudno w to uwierzyć, do końca trzeba trzymać kciuki, ponieważ bez względu jak marną grą, awans do Ligi Mistrzów jest potrzebny i klubowi i samym piłkarzom. Ed Woodward zapewne też chętnie kliknie "Lubię to", gdyż w innym razie wypadnie mu ważny as z rękawa, gdy w jednej z droższych restauracji Manchesteru, będzie namawiał do transferu następny zaciąg piłkarzy.

Daily Mirror podsumowało, jak w kampanii 2015/16 Diabły bombardowały bramkę rywala. Ok - przesadziliśmy z tym bombardowaniem, bo to raczej były strzały z kapiszonów.

20. West Bromwich Albion 222

To dość nieprawdopodobne, ale "Koguty" oddali prawie 200 strzałów więcej niż MU. Strzały jak najbardziej w tym przypadku przekładają się na gole, bo "Koguty" mają ich najwięcej w lidze - 60.

Jak to się ma do państwa van Gaala? Po 32 meczach United ma na koncie 39 goli. TRZYDZIEŚCI DZIEWIĘĆ. 10 zespołów w lidze ma lepszy bilans. Średnia goli na mecz to 1,22. Po 23 kolejkach prezentowaliśmy podobny ranking, wtedy ten wskaźnik wyglądał tak samo.

• 1992/93 - 49

Nie przeciągając: 39 goli po 32 meczach to najgorszy wynik United w erze Premier League. Polska ekstraklasa to w porównaniu do giganta z Anglii mały żuczek, ale po 30 kolejkach obecnego sezonu Podbeskidzie Bielsko-Biała uciułało zaledwie o dwa gole mniej! Możemy przyjmować drobne zakłady czy po dwóch kolejkach grupy spadkowej nie wyrównają lub nie przeskoczą "osiągnięcia" United.

• Na 32 drużyny występujące w fazie grupowej tej edycji Ligi Mistrzów tylko 11 ekip strzeliło mniej goli od United (7). Średnia z sześciu meczów - 1,17 bramki na każde 90 minut.
  • Średnia goli na mecz (1,22) to 10. wynik w Premier League, gole ogółem (39) - to 11. miejsce.
  • 20 goli zdobytych w lidze u siebie to 12. wynik.
  • 6 punktów. Tyle United udało się zdobyć oczek, jeśli wcześniej przegrywali w meczu. 1 zwycięstwo i 3 remisy. Dla porównania "Koguty" uzbierały takich punktów 23.

Prezentowaliśmy już we wcześniejszym etapie sezonu podobne statystyki, mając niejako nadzieję, że coś w drugiej połowie sezonu drgnie w tej materii. Niestety, myliliśmy się.

Znając Louisa Marię van Gaala, przy okazji bury za styl ofensywny, a w zasadzie jego brak, Holender poklepałby po plecach obrońców z Davidem de Geą na czele. My również, ale patrząc na miejsce i punkty w tabeli, jest to marny pozytyw.

• Najwięcej w lidze czystych kont - 15
  • Drugi wynik w lidze w najmniejszej ilości straconych goli - 30.
  • Pierwsze miejsce w tabeli najmniej straconych goli u siebie - 7. Drugi Arsenal ma ich 10.
  • Ale już w delegacjach nie ma się czym chwalić - 23 stracone bramki i 12. miejsce w tabeli.

Inne "kwiatki" United:

• W dwóch meczach domowych van Gaala z Southampton (biorąc pod uwagę również poprzedni sezon), United TYLKO RAZ w ciągu 180 minut trafiło w bramkę Frasera Forstera.
  • Styczniowy mecz z Southampton był 11. z rzędu we wszystkich rozgrywkach bez gola United w pierwszej połowie na Old Trafford. JEDENAŚCIE razy z rzędu usiedliśmy przed telewizorami, inni mieli więcej szczęścia - na stadionie i 11 razy po pierwszej połowie trzeba było skoczyć do bufetu, żeby znieczulić skołatane nerwy.
  • Ashley Young w meczu z Tottenhamem Hotspur wystąpił w ataku. Facet, który miał zbawić United, nie strzelił w tym sezonie jeszcze ani jednego gola.
  • W dwóch meczach obecnych rozgrywek z Tottenhamem, w obu pierwszych połowach Diabły nie pchnęły ani razu celnie piłki w bramkę Llorisa.
  • Liczba wyrwanych włosów z głowy każdego kibica oglądającego niektóre mecze United w obecnym sezonie - ∞.
  • I wiele, naprawdę wiele więcej.

Jak wspominaliśmy, nawet tak żałosnymi statystykami, zespół może przepchnąć się na czwarte miejsce. Ale jeśli to uczyni, bez względu na kontuzje, zrobi to w sposób tragikomiczny, depcząc po drodze całą spuściznę tego klubu.

I na koniec jeszcze jeden paradoks filozofii i procesu van Gaala: największe posiadanie piłki w obecnej kampanii United miało z Norwich City u siebie (70%), wynik... 1:2. Omawiana wartość najniższy pułap po pełnych 90 minutach osiągnęła w spotkaniu z Arsenalem, również u siebie - 40%. Rezultat? 3:2.

Tagi: Ciekawostki, Felietony, Forma, Napastnicy, Podsumowania, Premier League, Statystyki